İMALAT / DÖVME

Dövme Flanslar Nerede Kullanilir?

Dövme flanşlar, silindirler, valfler, pompalar ve diğer ekipmanlar için bir boru ağı oluşturmak üzere bağlantı parçaları olarak kullanılır. Dövme flanşlar, iki ayrı makine parçasını bir araya getirmek icin kullanılan bir ekipman olmasının yanı sıra, nesneyi daha güçlü hale getirmek icin bir yapının uzantısı da olabilir. 

Sardogan'da Dövme Flans Tipleri

Flanşlar bir çok farklı tipte gelir ve kullanım yerlerine, bağlantı metodlarına ve kullanım amaçlarına göre farklılık gösterirler. Her tip farklı bir gereksinimi karşılar. Örneğin kaynak boyunlu flanşlar kaynatılacağı borunun ağzı ile aynı kalınlıkta bir boyunu sahiptir ve yüksek basınçlı akışkan uygulamalarında bu tip flanşlar tercih edilmektedir. Sardoğan tarafından imal edilen flanş tipleri aşağıda sıralandırılmıştır.

1. Düz Flanş 2. Kör Flanş, 3.Düz Geçme Flanş 4.Kaynak Boyunlu Flanş 5.Dişli Flanş 5.PE100 Adaptör Flanşı

Dövme Flanslarin Imalat Süreci

Sardoğan Endüstri ve Ticaret'de dövme flanş imalat süreci öncelikle hammaddenin sertifika kontrolü, gözle kontrolü ve ölçü kontrolu ile başlar. Ardından kütlesine göre kesilen dolu çelik malzeme ısıtılır ve dövülür. İmal edilmiş taslak şekil ardından talaşlı imalat sürecine girer ve kullanıma hazır son şekli verilir. Üretilen mamül son kez bir dizi kalite kontrolünden geçerek sevke hazır onayını alır.

Dövme Flanslarin Mekanik Özellikleri

Çelik, dövülme ısına getirildiğinde sünek ve şekil alabilir bir karaktere bürünür. Uygulanan yüksek kuvvet ve basıncın yardımıyla istenen şekli alması sağlanır. Dövme flanşlar, döküm ve sacdan kesme flanşlar ile karşılaştırıldığında bir çok avantaja sahiptir. Imalat metodu olarak yüksek basınç ile sıkıştırma işlemi gerçekleştirdiği için diğer işlenmiş çeliklere nazaran daha az yüzey gözenekliliğine, daha ince tane yapısına, daha yüksek çekme ve yorgunluk mukavamiyetine sahiptirler. 

Dövme Flans Standartlari

Sardogan tesislerinde dövme flanşlar TS EN 1092-1 ve TS EN 1759-1 Türk/Avrupa Standartlarına göre imal edilmektedir.