FİRMA / TARİHÇE

Geçmişten Günümüze Sardoğan

1978- Sardoğan Endüstri ve Ticaret, kurucusu Mehmet Sardoğan önderliğinde Karaköy/Istanbul’da karbon çelik dirsek üreticisi olarak iş hayatına başladı.

1985- Sardoğan günümüzde Sabiha Gökçen Havaalanına ev sahipliği yapan Kurtköy bölgesine fabrika kurma hayalini gerçekleştirmek üzere taşındı.

1992-1993- Ürün gamını genişletmek üzere Sardoğan imalat kabiliyetleri arasına çelik Redüksiyon ve Kep imalatını kattı.

1995-1996- Ülkesinin sanayisini geliştirmek ve dışa bağımlılığını azaltmak için çaba sarf eden Mehmet Sardoğan, bu sefer ilk yerli Patent Te imalatını yaparak yerli üretim bir ürünü daha piyasaya sunmuş oldu.

2005- Daha önce plazma ve oksijen kesicilerle tesislerinde imal ettiği flanşları daha seri üretmek için Sardoğan yaptığı dövme yatırımlarıyla sacdan kesmenin yanı sıra döverek imal ettiği bir çok tipte flanşı müşterilerinin takdirine sundu. 

2010- Sektöre girdiği günden bu yana ülkenin dikişsiz boru imalatı eksiğinden ötürü bir çok mamülünün hammaddesini bulmakta zorlanan Sardoğan, fabrikasının en büyük yatırımı olan sıcak haddelenmiş çelik dikişsiz boru imalat hattı yatırımını gerçekleştirdi. Ülkede eşi benzeri olmayan bu tesis sayesinde Sardoğan 42mm-168mm çap aralığında farklı et kalınlıklarında dikişsiz boruları ülkenin sanayisine yerli ve milli etiketiyle kazandırdı.

2020- Sardoğan ikinci sıcak haddelenmiş dikişsiz boru imalat hattını devreye almak üzere çalışmalarını başlattı.

2021- Sicak imalat hatlarının yani sıra farklı sektörlre hitap edebilmek üzere düşük toleranslı boruların ımalatını mümkün kılan pilger makinelerinin devreye alınma süreci başlatıldı ve bu süreç geçmişte çalışması yapılmış soğuk çekme hattının da modernizasyon ve devreye alma işlemleriyle devam etti.

2022- Yatırımlar yanlızca dikişsiz boru imalatının kapasite ve teknoloji geliştirmeleriyle sınırlı kalmadı. Sardoğan tesisine iki yeni havalı dövme katarak fabrikanın dövme gücünü ikiye katladı.